Najobľúbenejšie typy redakčných systémov

Najobľúbenejšie typy redakčných systémov

Redakčné systémy, známe aj pod skratkou CMS, sú používané na tvorbu a aktualizáciu web stránok. Vďaka ich jednoduchosti sú veľmi obľúbené a rozšírené. Využívať ich môže aj začiatočník bez pomoci programátora. Redakčný systém však nie je len jeden. Existuje niekoľko typov. 

 

 

Najrozšírenejšími CMS sú bezplatné typy. Využívajú ich milióny ľudí po celom svete. Poskytujú rôzne funkcie a možnosti. Vďaka nim si viete svoju webstránku upraviť presne podľa seba. 

 

WordPress

Najznámejšou a veľmi obľúbenou platformou je WordPress. Ten vznikol v roku 2003, kedy bol zameraný najmä na blogy. Dnes je však plnohodnotným redakčným systémom. Používa ho viac ako 18 miliónov webov na celom svete. 

Pomocou WordPressu môžete vytvoriť nielen spomínaný blog. Jednoducho taktiež vytvoríte firemný web, e-shop alebo magazín. Má veľké množstvo výhod ako napríklad: 

  • jednoduché používanie a inštalovanie 
  • vhodný aj pre začiatočníkov bez skúseností s CMS
  • nízke vstupné náklady

 

Tip

WordPress ponúka viac ako 14 000 bezplatných šablón a dizajnov. Ak vám však ani jedna nevyhovuje, vyskúšať môžete aj prémiové. Ich počet je veľmi podobný. 

 

Joomla

Druhým veľmi používaným redakčným systémom je Joomla. Rovnako ako WordPress je zadarmo. Počet webov, ktoré ju využívajú, dosahuje miliónové čísla. 

Pre niekoho môže byť Joomla o niečo viac komplikovaná ako WordPress. Netreba sa však hneď zľaknúť. Aj na tento systém sa dá časom zvyknúť. Pomocou neho si môžete vytvoriť e-shop, web alebo dokonca sociálne siete. 

 

Drupal

Treticu najpoužívanejších CMS na svete uzatvára Drupal. Beží na ňom veľké množstvo webstránok. Patrí medzi jednoduchšie systémy. Začiatočníci s ním však môžu mať problém. Preto je pri systéme Drupal dobré voliť aj technickú pomoc

 

 

Vedeli ste, že … 

… na platforme Drupal bežia až 2 % všetkých webových stránok

Je to veľmi obľúbená platforma s jednoduchým používaním. 

 

PrestaShop

Ako už z názvu môže vyznieť, systém PrestaShop je určený najmä na tvorbu e-shopov. Je zdarma, čo poteší každého, kto chce pri vytváraní internetového obchodu ušetriť. Poskytuje veľké množstvo rozšírení. 

 

Magento

Rovnako ako PrestaShop, aj Magento je platforma na vytváranie internetových obchodov. Má viacero verzií ako platených, tak aj neplatených. Jeho služby využívajú aj veľké značky ako napríklad Nike. Jej používanie nie je jednoduché a rozhodne budete potrebovať technickú podporu. 

 

Zhrnutie

Každý redakčný systém ponúka iné služby a rozšírenia. Kým niektoré sú vhodné na tvorbu webstránok, tie ďalšie zas na tvorbu e-shopov. Váš výber by sa mal odvíjať najmä od toho, na čo CMS potrebujete.