Migrácia WordPress webu

Migrácia WordPress webu

Pri zakladaní webu je jedným z prvých krokov výber správneho hostingu. Problém však je, že vám po čase nemusí vyhovovať a budete chcieť prejsť na iný. Čo v takejto situácii robiť? Tou najpraktickejšou možnosťou je migrácia webu. Postup nie je príliš náročný a keď viete, ako na to, zvládnete to aj sami. 

zdroj: Pexels.com

 

Množstvo pluginov na výber

Rozšírenia WordPressu, známe pod názvom pluginy, dokážu pomôcť v mnohých smeroch. Okrem toho, že si pomocou nich viete stránku prispôsobiť, dokážete ich využiť aj na migráciu

Máte hneď niekoľko pluginov na výber. Medzi ne sa radia napríklad: 

Ich najväčšou výhodou je, že sú bezplatné a pomerne jednoduché. Ja som si pre dnešný postup vybral plugin Duplicator

 

Vedeli ste, že … 

Duplicator je jeden z najobľúbenejších pluginov pre migráciu webu? Počet jeho stiahnutí je viac ako 1 milión. V porovnaní napríklad s X-cloner, ktorý má 40-tisíc, je to výrazne vyššie číslo. 

Inštalácia pluginu

Na to, aby ste mohli vôbec začať web presúvať, potrebujete plugin nainštalovať. Prihláste sa do administrátorského rozhrania. Z ponuky vyberte “Pluginy” a “Pridať nový”. 

Do vyhľadávania napíšte Duplicator a vyberte hneď prvý z ponuky. 

Kliknite na “Inštalovať teraz” a po chvíli “Aktivovať”

Plugin je tým nainštalovaný a pripravený na používanie

Zálohovanie 

Všetky dáta, ktoré na stránke máte, je potrebné zálohovať. Plugin by sa vám po nainštalovaní mal objaviť v administrátorskej ponuke nachádzajúcej sa naľavo. Kliknite naň. 

Na vytvorenie zálohy vyberte možnosť “Create New”. Nachádza sa vpravo hore. 

Po kliknutí sa vám objavia tri možnosti a to: 

  • Storage
  • Archive
  • Installer

Ešte predtým, ako si vôbec vyberiete jednu z možností, je potrebné vytvoriť si databázu. Urobiť tak môžete v administrátorskom prístupe svojho hostingu. 

Údaje z nej si zapíšte. Neskôr ich budete potrebovať

Najvýhodnejšia je tretia možnosť, Installer. Pomocou nej plugin urobí nielen zálohu, ale taktiež hneď nahrá obsah  na druhý hostingový priestor

Do možností, ktoré sa vám objavili, môžete vpísať nejaké údaje. Všetky sú však “optional”, čiže voliteľné. Môžete ich nechať prázdne. 

Keď údaje vyplníte, kliknite na “Next”. Plugin začne skenovať váš obsah a následne vám ukáže, či je všetko v poriadku. Ak nie, chyby je potrebné odstrániť

Keď je aspoň 90 % označených zeleným “Good”, môžete kliknúť na “Build”. Chvíľku počkajte a keď je plugin hotový, objavia sa vám dve možnosti – Installer a Archive. Kliknite na obe. 

Po krátkej chvíli budú súbory stiahnuté

Nahranie stiahnutých súborov 

Na nahratie stiahnutých údajov budete potrebovať FTP. Ja som použil Filezilla. Cez tento program sa prihláste. 

Stiahnuté súbory budete nahrávať do adresára web. Poprípade ich inštalujte tam, kam chcete svoju stránku. 

Inštalovanie súborov je jednoduché. Stačí ich nájsť v ľavom okne, v súboroch, ktoré máte v počítači. Následne ich do súboru už len preneste

Čas inštalovania súborov sa odvíja od ich veľkosti. Malo by to trvať len zopár minút. 

Keď sú súbory nahraté, môžete prejsť na ďalší krok. 

Inštalácia 

Následne prichádza snáď najdôležitejší krok. Je potrebné, aby ste na novom priestore, kde web nahrávate, pustili inštalátor Duplicatoru. 

Na jeho spustenie stačí zadať vašu url adresu spolu s /installer.php. Napríklad: vasadomena.sk/installer.php. Mala by sa  vám zobraziť takáto obrazovka: 

Rovnako, ako na začiatku pri sťahovaní údajov, aj teraz by malo byť aspoň 90 % údajov “Good” alebo “Pass”. Pri údajoch s označením “Warn” ich rozkliknite a zistite, aký je problém. 

Na to, aby ste mohli pokračovať, je potrebné súhlasiť s podmienkami. Keď políčko odškrtnete, vysvieti sa vám položka “Next”. Kliknite na ňu. 

V druhom kroku vyplníte informácie z databázy. Čiže host, user a password. 

Po vyplnení musíte databázu otestovať, takže kliknite na “Test Database”. 

Ak ste všetko správne vyplnili, v sekcii “Validation” nájdete informácie označené “Pass” alebo “Good”. Teraz kliknite na modré tlačidlo “Next”. 

Po kliknutí sa vám objaví ešte jedna tabuľka s tým, či chcete naozaj spustiť inštaláciu. Vyberte možnosť “Ok”. 

V treťom kroku už len kontrolujete údaje. Nemusíte tu nič robiť, Duplicator ich automaticky vyplní. Kliknite na “Next”. 

Posledným štvrtým krokom sa blížite do cieľa. Na dokončenie celej inštalácie sa už musíte len prihlásiť. Kliknite preto na “Admin Login”.

Otvorí sa vám nová karta s klasickým prihlasovaním do WordPressu. Stačí sa už len prihlásiť. 

Do WordPressu sa prihlasujete údajmi z web stránky, ktorú migrujete. Dôvodom je, že pri migrácii presúvate všetky nastavenia, vrátane prihlasovacích údajov.

Tip: 

V prípade, že plánujete migrovať niekoľko webov, môžete využiť Duplicator Pro. Ide o platenú verziu. Tá ponúka rôzne doplnkové funkcie, ako napríklad plánovanie migrovania a podobne. 

 

Testovanie web stránky 

Po prihlásení sa dostanete do klasického administrátorského rozhrania WordPressu. To, či bola migrácia úspešná a preniesli sa všetky údaje, zistíte jednoducho. Prejdite si celý web. Zistite, či fungujú obrázky a pluginy. 

V najlepšom prípade všetko funguje, ako má a vy ste práve dokončili migráciu webu. Gratulujem vám. 

Zhrnutie 

Migrácia webu nie je náročný či zdĺhavý proces. Je však vhodný pre mierne pokročilých používateľov. Počas nej pracujete s FTP a databázami, o ktorých by ste mali dopredu niečo vedieť. Ak plánujete migráciu, uľahčite si prácu pomocou tohto návodu.

 

Na článku sa podielali odborníci na text z CoolWriters.sk