Ako zmeniť text v pätičke vo WordPresse?

Ako zmeniť text v pätičke vo WordPresse?

  1. Každá web stránka sa skladá z niekoľkých častí. Jednou z nich je aj pätička, v angličtine známa pod názvom “footer”. Text, ktorý sa v nej nachádza, je možné zmeniť. Proces je jednoduchý. Dokonca existuje niekoľko spôsobov, ako na to. 

zdroj: Pexels.com

 

Úprava pomocou editora tém 

Prvou možnosťou, ako zmeniť text v pätičke je editor tém. Na to, aby ste mohli s prácou začať, sa musíte najprv prihlásiť do WordPressu. V administrácii vyberte možnosť “Vzhľad” a “Editor tém”. 

Po kliknutí sa vám zobrazí obrazovka s editorom a upozornením

Prácu v editore nesmiete brať na ľahkú váhu. Pri zmene niečoho iného než toho, čo ste chceli, by ste mohli prísť o mnohé dôležité údaje

Pre pokračovanie kliknite na možnosť “Rozumiem”. 

V pravej časti nájdete zoznam súborov témy. Nájdite v nej pätičku témy a kliknite na ňu.  

Po kliknutí vám editor zobrazí práve časť s pätičkou, ktorú môžete upravovať. Dávajte si však pozor, čo upravujete. Aj tá najmenšia zmena môže mať veľké následky na web stránku

Medzi kódmi je teraz dôležité nájsť text pätičky nachádzajúci sa na stránke. Ten sa môže odlišovať od toho, akú šablónu používate. U mňa je text na web stránke takýto: 

Preto ho musím hľadať v editore v takomto znení. Po chvíľke som potrebnú vetu našiel. 

Teraz ju stačí prepísať presne tak, ako by ste chceli. 

Ja som vymazal slová ‘ Proudly powered by %s’ , ‘sydney’ a nahradil som ich ‘ Copyright © 2020. Created by <a href=”https://michalrozboril.sk/” target=”_blank”>michal.rozboril</a> ‘ .

Keď kód zmeníte, kliknite nižšie na možnosť “Aktualizovať súbor”. Zmeny sa uložia

Na stránke vyzerá moja úprava takto: 

V prípade, že by sa vám za textom nepáčil text o téme, dá sa zmeniť aj ten. Poprípade ho úplne vymazať. Stačí prepísať text, ktorý sa nachádza nižšie

Po prepísaní kliknite znova na “Aktualizovať súbor”. 

Výsledok na stránke vyzerá takto: 

Ak používate bezplatnú šablónu, meniť by ste ju nemali. Vymazanie mena autora je neetické a znevažujúce. Ak máte premium šablónu, za ktorú ste zaplatili, pätičku môžete meniť podľa svojho uváženia. Pokojne si tam napíšte svoje meno. 

Vedeli ste, že … 

Pätička sa na stránke používa najčastejšie na informácie o tvorcovi alebo výrobcovi šablóny? Spravidla obsahuje len jednu alebo dve vety. 

Vysvetlenie pojmov v kóde

V prvom spôsobe na úpravu pätičky som vložil html kód, ktorý znie: Copyright © 2020. Created by <a href=”https://michalrozboril.sk/” target=”_blank”>michal.rozboril</a>

Pomocou tohto kódu sa z pätičky dokážete prekliknúť na moju web stránku. Je to vhodné napríklad vtedy, ak šablónu vytvárate pre niekoho iného. Pomocou odkazu sa človek vie prekliknúť na váš web. 

Vysvetlíme si jednotlivé tagy nachádzajúce sa v kóde a ich funkciu

Prvým z kódu je “a”. Ten sa využíva ako odkaz. Vďaka nemu je slovo alebo slovné spojenie klikateľné. 

Ďalej “href”. Využíva sa ako cieľ odkazu. Pomocou neho určíme stránku, ktorá sa po kliknutí na odkaz otvorí.

Target označuje cieľové “okno”, kde sa obsah otvorí. Ja som použil “blank”, čo znamená, že web stránka sa otvorí v novom tabe.

Úprava cez tému 

Ako som spomínal, pätičku je možné upraviť niekoľkými spôsobmi. Ide upraviť taktiež cez samotné prispôsobenie témy. Problém však je, že v každej téme sa dá text zmeniť iným spôsobom. 

Pri takejto úprave nemusíte meniť žiaden kód. Stačí ísť v administrácii do položky “Vzhľad” a “Prispôsobiť”. 

Objaví sa vám editor vašej šablóny, kde môžete všetko prehľadne upravovať. V tomto editore by ste mali nájsť položku s názvom pätička, poprípade footer. 

Tip: 

Úprava cez šablónu je jednoduchšia ako cez kód. Orientujete sa v nej rýchlejšie a neriskujete, že by ste prepísali dôležitý kód

Ak nenájdete ani jedno, máte ešte jednu možnosť. Pätička sa často dá upravovať cez widgety. Skúste pozrieť tie. 

Takto si môžete upraviť text jednej alebo viacerých pätičiek. Všetko závisí od vašej šablóny. Ak v editore šablón možnosť úpravy pätičky nenájdete, budete musieť použiť prvý spôsob

Zhrnutie 

Pätička vo WordPresse sa dá upraviť presne podľa vašich predstáv. Je jedno, či bude obsahovať len zopár slov alebo celý text. Pridajte do nej všetky informácie a údaje, ktoré chcete. Využite tento návod a prispôsobte si web stránku podľa seba.